עיצוב גרפי – מה זה בדיוק ואיך אפשר להפיק ממנו תועלת?

עיצוב גרפי הוא למעשה תחום עיסוק שלם, אשר מתמקד באופן בו ניתן לשלב טקסט ותמונה על מנת להעביר מסר מסויים. על כן, תחום העיצוב הגרפי הוא למעשה חלק בלתי נפרד מתחום המחקר של התקשורת החזותית. עיצוב גרפי נמצא כמעט בכל מקום – בכל הטקסטים המודפסים, כגון ספרים, עיתונים, כתבי עת, עלונים ופליירים, בסופרמרקט, על גבי אריזות המוצרים, בעולם הפרסום, העמודים, השלטים, אתרי האינטרנט, ערוצי הטלוויזיה, מערכות מידע, עולם הקולנוע, תחום האנימציה והווידאו, ועוד תחומים רבים ואחרים. המשמעות היא שלמעצבים גרפים יכולה להיות הרבה מאוד עבודה, במגוון רחב מאוד של תחומי עיסוק אשר עשויים להיראות בעיניים בלתי מקצועיות רחוקים מאוד זה מזה.

עיצוב גרפי מתמקד בעיקר באופן בו המסר מועבר ללקוח או לצרכן, ופחות באסתטיקה של התוצאה הסופית. בכך הוא שונה מתחום האומנות והציור, אבל דומה בהחלט לתחומים אחרים של מקצועות העיצוב. בעולם העיצוב הגרפי, התוצאה נמדדת על פי קנה המידה של הלקוח, ולא בהתאם לקנה המידה של האמן, או של היוצר. במידה מסויימת, יש כאן אכן הגבלה לא מועטה על החופש האומנותי של המעצב הגרפי.

כאשר אתם ניגשים ללמוד את התחום, או מתעניינים בלימודי עיצוב גרפי, רצוי לדעת כי יש מספר שמות שונים בהם מוסדות לימוד בארץ ובעולם משתמשים על מנת להגדיר אותו. בין היתר, נהוג להשתמש במונח תקשורת חזותית או ארט דיירקט.

אז מה זה בעצם עיצוב גרפי? ובכן, תחשבו על ספר שאתם מכירים. נגיד, הנסיך הקטן. עכשיו, לספר הזה יש הרבה מאוד הדפסות והרבה מאוד הוצאות. ברור שהטקסט הוא המרכיב העיקרי בספר, אבל חשוב להבין שהוא לא המרכיב היחיד בתוכן של הספר. יש חשיבות לא מועטה גם לאופן בו הטקסט מוגש, ולאופן בו הספר מעוצב בכלליות. לספר יש למעשה רכיבים רבים, בהם העטיפה הקדמית, העטיפה האחורית, הגודל, הצבעים, הגופן, וכדומה. מסתבר כי עיצוב מוצלח יותר של ספר, גורם לכך שהספר יהיה קל יותר לקריאה, מהנה יותר, וכמובן גם נמכר יותר. לחילופין, עיצוב גרפי לא טוב של הספר, יגרום לכך שהספר לא יהיה פופולרי, והיכולת של הקוראים להנות ממנו תפחת.

כפי שניתן להבין, לתחום של עיצוב גרפי יש חשיבות רבה במיוחד בכל הקשור למכירות, כלומר, לעולם הפרסום. לא רק ספרים הוצאות ספרים זקוקים לעיצוב גרפי איכותי, אלא גם עיתונים, סרטים, וכדומה. לעתים מפתיעים מאוד ההבדלים הקטנים אשר יוצרים עיצוב גרפי איכותי ומוצלח או עיצוב גרפי כושל. לעתים, שינוי אך ורק של גופן, עשוי לגרום לכך שהעיתון או הספר ייתפסו באופן אחר לגמרי על ידי קהל הקוראים, וכך גם הפופולריות שלהם עשויה לרדת או לעלות.

כיום, תחום העיצוב הגרפי הוא תחום הייטקיסטי לכל דבר ועניין. בעבר, נהוג היה שהמעצב הגרפי פועל ידנית, גוזר רצועות נייר, מדביק חלקים ומשתמש במכשירים שונים. פעולות אלו חייבו את המעצב להיות בעל יכולות טכניות גבוהות במיוחד, וחלק מן המעצבים למעשה השתמשו בשירותים חיצוניים על מנת לבצע פעולות שונות כגון הדבקה והעתקה. כיום מדובר בעיסוק מול תוכנות המחשב המתקדמות והמתוחכמות ביותר שקיימות, ומעצבים גרפיים נדרשים למידת שליטה רבה במחשב ובטכנולוגיה.